- Radial Shaft Seal
- 787.4 mm Shaft Diameter
- 825.5 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 825.5 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 787.4 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 12.192 LB |
| EAN or UPC | 85311091862 |

