- Radial Shaft Seal
- 203.2 mm Shaft Diameter
- 254 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 254 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 203.2 mm |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 3.515 LB |
| EAN or UPC | 85311094238 |

