- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 65 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7696060 |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 120 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 72 |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 2.227 LB |
| EAN or UPC | 7316576633515 |

