- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 20 mm |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 52 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695808 |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316576633751 |

