- Angular Contact Radial Bearing Type
- 40 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 23 mm Width
| Relubrication Feature | Without |
| I.D. | 40 mm |
| Width | 23.000 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Type | 2-Point |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Non-Metallic |
| Lubricant | Grease |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. | 90 mm |
| Ring Style | One-Piece |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Series | 7300 |
| Weight | 1.411 LB |
| EAN or UPC | 7316574733408 |

