- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 40 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Plastic |
| icNumber | 7695833 |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 90 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 7316576634130 |

