- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695834 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 50 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7300 |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 2.359 LB |
| EAN or UPC | 7316576634345 |

