- Angular Contact Radial Bearing Type
- 55 mm Inner Diameter
- 120 mm Outer Diameter
- 58 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 58.000 mm |
| Preload Level | Medium |
| Material | Steel |
| Tolerance | Special |
| Flush Ground | No |
| Ring Style | One-Piece |
| Outer Ring Width | 2.28 in, 58 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7300 |
| Relubrication Feature | With |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 55 mm |
| Inner Ring Width | 2.28 in, 58 mm |
| Rows of Balls | Multi |
| Type | 2-Point |
| O.D. | 120 mm |
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Solid Machined |
| Weight | 6.592 LB |
| EAN or UPC | 7316571368559 |

