- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 55 mm |
| icNumber | 7695863 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 250000 lbf |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 2.17 in, 55 mm |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Dynamic Load Rating | 238000 lbf |
| O.D. | 260 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 31.143 LB |
| EAN or UPC | 7316576651052 |

