- Radial Shaft Seal
- 790 mm Shaft Diameter
- 850 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 790 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Housing Bore Dia. | 850 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Molded Design |
| Weight | 12.272 LB |
| EAN or UPC | 85311889346 |

