- Radial Shaft Seal
- 8 in Shaft Diameter
- 10 in Housing Bore Diameter
- 1 in Width
features
- Extreme performance flexibility
- Innovative installation options
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Width [Nom] | 1 in |
| Material | Alloy Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 10 in |
| Shaft Dia. | 8 in |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 3.591 LB |
| EAN or UPC | 85311087346 |

