- 1/2 in Drive Size
- 3.7 in Overall Length
- Inch
description
- Living up to the reputation of the brand, GEARWRENCH chrome bit sockets deliver unprecedented speed, strength, and access to almost any job. Large, hard-stamped markings allow for easy identification and can be easily recognized as SAE (double line) or metric (knurled line). Available in standard, mid, and long bit lengths, the chrome hex bit sockets include the most commonly used sizes. The bits are manufactured from S2 steel to the highest tolerances to guarantee a precise fit. GEARWRENCH sockets will get the job done.
features
- Mid-length hex bit for additional access to hard-to-reach fasteners
- S2 steel insert bits offer maximum strength
- Heat-treated socket bases provide lasting durability
- Double line (SAE) and knurled (metric) ring help easily identify standard and metric sockets
- Hard stamped size markings
- Bright, full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
- Meets or exceeds ASME specifications
| Seal Design | Assembled Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Material | Alloy Steel with S2 Steel Bit |
| Surface Speed [Nom] | 3,600 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.015@1000, 0.010@3000 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 209.55 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 260.35 mm |
| Construction | CRWH1 |
| Finish | Full Polish Chrome Holder with Black Oxide Bit |
| Nose Diameter | 1.02 in |
| Drive Type | Hex |
| Overall Length | 3.7 in |
| Bit Length | 2.6 in |
| Drive End | 1.02 in |
| Weight | 1.675 LB |
| EAN or UPC | 85311040129 |

