- Radial Shaft Seal
- 228.6 mm Shaft Diameter
- 266.7 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 228.6 mm |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 266.7 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Weight | 3.665 LB |
| EAN or UPC | 85311089265 |

