- Radial Shaft Seal
- 231.78 mm Shaft Diameter
- 282.5 mm Housing Bore Diameter
- 20.62 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 231.78 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 282.5 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 3.958 LB |
| EAN or UPC | 85311889742 |

