- Radial Shaft Seal
- 920 mm Shaft Diameter
- 984 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Design | Bonded Design |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 984 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 920 mm |
| Weight | 19.624 LB |
| EAN or UPC | 85311163309 |

