- Radial Shaft Seal
- 234.95 mm Shaft Diameter
- 279.4 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS3 |
| Housing Bore Dia. | 279.4 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 234.95 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Design | Assembled Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 3.815 LB |
| EAN or UPC | 85311089425 |

