- Radial Shaft Seal
- 960 mm Shaft Diameter
- 1000 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 1000 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 960 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 19.955 LB |
| EAN or UPC | 85311886222 |

