- Radial Bearing Type
- 60 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 44 mm Width
| Material | Steel/Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Inside Dia. | 60 mm |
| Sliding Material | Steel/Steel |
| Sealing | Double Sealed |
| Bearing Type | Radial |
| Relubrication Feature | With |
| Width - Inner | 44 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Group N |
| Enclosure | Double Sealed |
| I.D. | 60 mm |
| Outside Dia. | 90 mm |
| Weight | 0.98 KG |
| EAN or UPC | 7316570572988 |

