- Radial Bearing Type
- 6 mm Inside Diameter
- 16 mm Outside Diameter
- 12 mm Width
| Material | Steel |
| O.D. | 16 mm |
| No. of Ribs | 2 |
| Outside Dia. | 16 mm |
| Lubricant | Grease |
| Outer Ring | Solid Machined |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Inside Dia. | 6 mm |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| I.D. | 6 mm |
| Relubrication Feature | Without |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Group N |
| Inch/Metric | Metric |
| No. of Ribs - Inner Ring | 2 |
| Weight | 0.038 LB |
| EAN or UPC | 7316571001005 |

