- 3.35 in Inner Diameter
- 5.12 in Outer Diameter
- 1.34 in Width
| Rows of Balls | Multi |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| O.D. | 130 mm |
| Material | Steel |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Round Bore |
| No. of Ribs - Inner Ring | 3 |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Non-Metallic |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Tolerance | Class (SP) |
| I.D. | 85 mm |
| Cage Material | Non-Metallic |
| Series | 30 |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| No. of Rows | Double |
| Outer Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Relubrication Feature | With |
| Radial Internal Clearance | C1 |
| Weight | 3.527 LB |
| EAN or UPC | 7316577720511 |

