- 5.12 in Inner Diameter
- 7.09 in Outer Diameter
- 1.97 in Width
| Material | Bearing Steel |
| Series | 49 |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | C1 |
| Relubrication Feature | With |
| Cage Material | Brass |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| No. of Ribs - Outer Ring | 3 |
| Static Load Rating | 390 kN |
| I.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Rows of Balls | Multi |
| Bearing Type | Radial |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 187 kN |
| O.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Tolerance | Class (SP) |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Cage Type | Solid Machined |
| No. of Rows | Double |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Weight | 9.37 LB |
| EAN or UPC | 7316576611728 |

