- 6.69 in Inner Diameter
- 9.06 in Outer Diameter
- 2.36 in Width
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| O.D. | 9.06 in, 230 mm |
| Outer Ring Width | 2.36 in, 60 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | C1 |
| No. of Ribs - Outer Ring | 3 |
| Width | 2.36 in, 60 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Series | 49 |
| Static Load Rating | 695 kN |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Tolerance | Class (SP) |
| Cage Material | Brass |
| Rows of Balls | Multi |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Material | Bearing Steel |
| Relubrication Feature | With |
| Bearing Type | Radial |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. of Rows | Double |
| Dynamic Load Rating | 336 kN |
| Cage Type | Solid Machined |
| Inner Ring Width | 2.36 in, 60 mm |
| Weight | 16.226 LB |
| EAN or UPC | 7316576611742 |

