- 7.09 in Inner Diameter
- 9.84 in Outer Diameter
- 2.72 in Width
| No. of Rows | Double |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 9.84 in, 250 mm |
| Cage Material | Brass |
| Material | Bearing Steel |
| Dynamic Load Rating | 402 kN |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating | 850 kN |
| Series | 49 |
| Outer Ring Width | 2.72 in, 69 mm |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| Bore Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Multi |
| Tolerance | Class (SP) |
| Width | 2.72 in, 69 mm |
| Cage Type | Solid Machined |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. of Ribs - Outer Ring | 3 |
| I.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Relubrication Feature | With |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Inner Ring Width | 2.72 in, 69 mm |
| Weight | 24.339 LB |
| EAN or UPC | 7316570182408 |

