- 7.87 in Inner Diameter
- 11.02 in Outer Diameter
- 3.15 in Width
| Bearing Style | Complete Bearing |
| Cage Type | Solid Machined |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| Relubrication Feature | With |
| Dynamic Load Rating | 484 kN |
| Static Load Rating | 1040 kN |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 280 mm |
| Series | 49 |
| No. of Rows | Double |
| Inner Ring Width | 3.15 in, 80 mm |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| Width | 3.15 in, 80 mm |
| Rows of Balls | Multi |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Tolerance | Class (SP) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| No. of Ribs - Outer Ring | 3 |
| Cage Material | Solid Machined |
| I.D. | 200 mm |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 3.15 in, 80 mm |
| Weight | 35.296 LB |
| EAN or UPC | 7316577302410 |

