- 4.72 in Inner Diameter
- 10.24 in Outer Diameter
- 1.97 in Width
| Cage Material | Brass |
| O.D. | 260 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 3 |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Dynamic Load Rating | 610 kN |
| Relubrication Feature | Without |
| Material | Insulated |
| I.D. | 120 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Cage Type | Solid Machined |
| No. of Ribs - Outer Ring | 2 |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Static Load Rating | 620 kN |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Weight | 32.706 LB |
| EAN or UPC | 7316571428895 |

