- 5.12 in Inner Diameter
- 14.96 in Outer Diameter
- 3.66 in Width
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Static Load Rating | 1340 kN |
| Inner Ring Width | 3.66 in, 93 mm |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Dynamic Load Rating | 1120 kN |
| Width | 3.66 in, 93 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| No. of Rows | Single |
| O.D. | 14.96 in, 380 mm |
| Cage Material | Brass |
| Series | 23 |
| Outer Ring Width | 3.66 in, 93 mm |
| I.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Weight | 62.552 LB |
| EAN or UPC | 7316577464989 |

