- Angular Contact Radial Bearing Type
- 50 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 27 mm Width
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 27.000 mm |
| Ring Style | Two-Piece Inner Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Axial Internal Clearance | Group 3 (C3) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| I.D. | 50 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Material | Steel |
| Relubrication Feature | Without |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Cage Material | Solid Machined |
| Flush Ground | No |
| Tolerance | Class 6 (P6) |
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Type | 4-Point |
| Contact Angle | 35 Degree |
| O.D. | 110 mm |
| Series | QJ 300 |
| Weight | 2.0 LB |
| EAN or UPC | 7316571592121 |

