- Angular Contact Radial Bearing Type
- 55 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 36 mm Width
| Outer Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 27.22 kN |
| I.D. | 55 mm |
| Series | S70 |
| Lubricant | Grease |
| Preload Level | Light |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Tolerance | Class (P4A) |
| Width | 36.000 mm |
| Ring Style | One-Piece |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 24.4 kN |
| Flush Ground | Yes |
| O.D. Type | Cylindrical |
| O.D. | 90 mm |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Inner Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| Relubrication Feature | Without |
| Bore Type | Cylindrical |
| Enclosure | Double Sealed |
| Type | 2-Point |
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| Cage Material | Non-Metallic |
| Weight | 1.859 LB |
| EAN or UPC | 7316575991807 |

