- Angular Contact Radial Bearing Type
- 65 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 26 mm Width
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| Contact Angle | 25 Degree |
| Series | S7100 |
| Material | Hybrid |
| Cage Material | Non-Metallic |
| Inch/Metric | Metric |
| Flush Ground | Yes |
| Type | 2-Point |
| O.D. | 90 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating | 23.2 kN |
| Dynamic Load Rating | 25.27 kN |
| Relubrication Feature | Without |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Preload Level | Light |
| Width | 26.000 mm |
| Rows of Balls | Multi |
| Lubricant | Grease |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Bore Type | Cylindrical |
| Tolerance | Class (P4A) |
| Enclosure | Double Sealed |
| I.D. | 65 mm |
| Ring Style | One-Piece |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Weight | 0.93 LB |
| EAN or UPC | 7316571884509 |

