- 2 11/16" Shaft, 4 1/4" Base to Center, 11 5/8" Bolt Centers
- Labyrinth Seals
- Adapter Mount
- Non-Expansion Type
- Cast Iron Housing
features
- Two-piece, cast iron housing
- Two-bolt base
- Self-aligning 1300K series bearing
- Oil or grease lubrication
- LER/LOR triple-ring seals
- Suitable for adapter or cylindrical mounting
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 14 1/4 in |
| Base Height | 1 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Housing Height | 8 1/4 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 11 5/8 in |
| Misalignment Range | ±1 1/2° |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Base Width | 3 7/8 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Series | SAF1600 Series |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 12 5/8 in |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Weight | 65.676 LB |
| EAN or UPC | 7316576668265 |

