- Angular Contact Radial Bearing Type
- 70 mm Inner Diameter
- 100 mm Outer Diameter
- 16 mm Width
| Seal Material | Fluoro Rubber (FKM) |
| Material | NitroMax Steel |
| Static Load Rating | 15.3 kN |
| Cage Material | Phenolic |
| Inner Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 20.8 kN |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| Contact Angle | 25 Degree |
| Width | 16.000 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Preload Level | Light |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Grease |
| Enclosure | Seal On Both Sides |
| Flush Ground | Yes |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 100 mm |
| Series | 71900 |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Weight | 0.65 LB |
| EAN or UPC | 7316571885162 |

