- Cam Follower
- 1 3/4" OD Flanged Roller
- 3/4" Standard Stud
- 3/4-16 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Dynamic Thrust Load Rating | 1320 lbf |
| Threads per Inch | 16 |
| Thread Size | 3/4 |
| Stud Type | Standard |
| Material | Steel |
| Roller Dia. | 1 3/4 in |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Roller Type | Flanged |
| Flange Thickness | 11/32 in |
| Dynamic Load Rating | 2520 lbf |
| Stud Length | 1 3/4 in |
| Static Capacity | 1370 lbf |
| Thread Type | UNF |
| Inch/Metric | Inch |
| Enclosure | Sealed |
| Stud Dia. | 3/4 in |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 651041149229 |

