- Cam Follower
- 3 1/2" OD Flanged Roller
- 1 1/4" Standard Stud
- 1 1/4-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Inch/Metric | Inch |
| Static Capacity | 16000 lbf |
| Roller Type | Flanged |
| Stud Type | Standard |
| Roller Dia. | 3 1/2 in |
| Enclosure | Sealed |
| Dynamic Thrust Load Rating | 5790 lbf |
| Material | Steel |
| Flange Thickness | 0.59375 in |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Dynamic Load Rating | 14300 lbf |
| Thread Type | UNF |
| Stud Length | 2.75 in |
| Thread Size | 1 1/4 |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Width | 2 in |
| Stud Dia. | 1.25 in |
| Threads per Inch | 12 |
| Weight | 6.2 LB |
| EAN or UPC | 651041149298 |

