- Cam Follower
- 3 1/4" OD Flanged Roller
- 1 1/4" Eccentric Stud
- 1 1/4-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Thread Size | 1 1/4 |
| Static Capacity | 16000 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Metal Plug |
| Stud Type | Eccentric |
| Roller Width | 2 in |
| Enclosure | Sealed |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Material | Steel |
| Threads per Inch | 12 |
| Dynamic Thrust Load Rating | 5790 lbf |
| Flange Thickness | 19/32 in |
| Dynamic Load Rating | 14300 lbf |
| Roller Type | Flanged |
| Stud Dia. | 1 1/4 in |
| Stud Length | 2 1/2 in |
| Thread Type | UNF |
| Roller Dia. | 3 1/4 in |
| Weight | 5.3 LB |
| EAN or UPC | 651041207653 |

