- Cam Follower
- 30 mm OD Flanged Roller
- 12 mm Standard Stud
- M10 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Enclosure | Sealed |
| Dynamic Load Rating | 2790 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Flange Thickness | 5 mm |
| Roller Dia. | 30 mm |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1720 N |
| Static Capacity | 1000 N |
| End Type | Metal Plug |
| Material | Steel |
| Thread Type | UNF |
| Stud Dia. | 12 mm |
| Roller Type | Flanged |
| Stud Type | Standard |
| Roller Width | 20 mm |
| Thread Size | M10 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Stud Length | 25 mm |
| Weight | 0.309 LB |
| EAN or UPC | 651041211568 |

