- Cam Follower
- 35 mm OD Straight Roller
- 16 mm Standard Stud
- M16 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Stud Type | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Capacity | 2680 N |
| Stud Dia. | 16 mm |
| Dynamic Thrust Load Rating | 3700 N |
| Enclosure | Sealed |
| Roller Width | 22 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 6000 N |
| Roller Dia. | 35 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M16 |
| Stud Length | 32.5 mm |
| End Type | Metal Plug |
| Thread Type | UNF |
| Roller Type | Straight |
| Weight | 0.375 LB |
| EAN or UPC | 651041211414 |

