- Cam Follower
- 7 1/2" OD V-Groove Roller
- 2 1/2" Standard Stud
- 2 1/2-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| End Type | Metal Plug |
| Material | Steel |
| Roller Width | 3 in |
| Thread Type | UNF |
| Stud Length | 5 1/2 in |
| Threads per Inch | 12 |
| Enclosure | Sealed |
| Roller Type | V-Groove |
| Stud Type | Standard |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Roller Dia. | 7 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Stud Dia. | 2 1/2 in |
| Thread Size | 2 1/2 |
| Weight | 37.0 LB |
| EAN or UPC | 651041149397 |

