- 2 15/16" ID x 130 mm OD x 25 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Eccentric Collar
- Non-Relubricatable
- Steel
description
- The RR Series wide-inner-ring ball bearings are designed especially for extremely dirty or wet conditions. These bearings feature R-Seals with flared lips which firmly contact the ground O.D. of the inner ring to provide a positive seal against dust, dirt and other contaminants while effectively retaining the lubricant. RR Series bearings are equipped with Shroud-Seals which provide extra effectiveness and protection. The extra wide design provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Outer Ring Width | 25 mm |
| I.D. | 2 15/16 in |
| Overall Width | 2 15/16 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Material | Steel |
| Outer Ring Size | 215 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| O.D. | 130 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Static Load Rating [Max] | 8500 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 15300 lbf |
| Weight | 5.984 LB |
| EAN or UPC | 87796056176 |

