- Single Row Angular Contact Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| O.D. | 125 mm |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Static Load Rating [Max] | 12900 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Dynamic Load Rating | 17600 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695856 |
| Weight | 2.66 LB |
| EAN or UPC | 87796068346 |

