- Single Row Angular Contact Bearing, 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 22800 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695859 |
| I.D. | 95 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 170 mm |
| Dynamic Load Rating | 30000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Weight | 6.671 LB |
| EAN or UPC | 87796068452 |

