- Single Row Angular Contact Bearing, 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695862 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 215 mm |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 36500 lbf |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 42500 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 120 mm |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Weight | 14.23 LB |
| EAN or UPC | 87796068506 |

