- Single Row Angular Contact Bearing, 17 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 4550 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 20° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7699075 |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 17 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 47 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 2080 lbf |
| Weight | 0.272 LB |
| EAN or UPC | 87796046511 |

