- Single Row Angular Contact Bearing, 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 35 mm |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 5400 lbf |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7695822 |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 9300 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Weight | 0.94 LB |
| EAN or UPC | 87796151321 |

