- Single Row Angular Contact Bearing, 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695811 |
| O.D. | 100 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 9000 lbf |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 45 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 15000 lbf |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 0.95 KG |
| EAN or UPC | 87796046894 |

