- Single Row Angular Contact Bearing, 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Static Load Rating [Max] | 22000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695820 |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 75 mm |
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 32000 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Weight | 7.17 LB |
| EAN or UPC | 87796068698 |
| NSN Number | 3110-00-156-8186 |

