- Single Row Angular Contact Bearing, 140 mm ID x 300 mm OD x 62 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle, Duplex (2) Set
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7699071 |
| Inner Ring Width | 62 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| O.D. | 300 mm |
| Dynamic Load Rating | 76500 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 62 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Duplex Set |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 140 mm |
| Static Load Rating [Max] | 78000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Fillet Radius | 0.118 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 89.4 LB |
| EAN or UPC | 87796068872 |

