- Single Row Angular Contact Bearing, 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
- General industrial
| O.D. | 110 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7696687 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 20° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 22400 lbf |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 12700 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| I.D. | 40 mm |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 2.89 LB |
| EAN or UPC | 87796047013 |

