- Single Row Angular Contact Bearing, 45 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Static Load Rating [Max] | 14000 lbf |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 24000 lbf |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 45 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Inner Ring Width | 29 mm |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 20° |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| icNumber | 7697424 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 3.63 LB |
| EAN or UPC | 87796068933 |

