- Single Row Angular Contact Bearing, 50 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 35° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| O.D. | 130 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 26000 lbf |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 15000 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7697425 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Weight | 4.84 LB |
| EAN or UPC | 87796068940 |

