- Single Row Angular Contact Bearing, 55 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 35° |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 27500 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 55 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7695840 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 140 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 16000 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Material | Steel |
| Weight | 5.91 LB |
| EAN or UPC | 87796074385 |

